Self-service analytics in the cloud

Try Tableau for Free

Full-version trial. No credit card required.

Tableau Online is your analytics platform fully hosted in the cloud.

Create, edit, and interact on the web

Spark new insights—even on the go. Give people the power to build and explore interactive dashboards from anywhere.

Data management

Centralize access to your data in the cloud. Publish data models and make it easy for everyone to work from a curated, single source of truth.

Always up-to-date

Say goodbye to managing updates and deploying patches. Just sit back, relax, and enjoy as the latest features roll out with no downtime.

Subscriptions

Let the data come to you with dashboard updates delivered to your inbox. Subscribe anyone on your site, and choose when people receive updates.

Innovation comes standard

Tableau invests more in R&D than any other business in our industry. There are always updates around the corner.

Share in seconds

Share a dashboard with a few clicks to start a conversation around data with your team. Comment and interact live on the web and on mobile devices.

Start your free trial of Tableau Online today.

Get Your Free Trial

Full-version trial. No credit card required.

Cloud was a great way to quickly implement a solution and not have to worry about a big infrastructure ramp-up within our company. We were able to seize an opportunity very, very quickly and then scale it from a small pilot community into our entire sales team in less than three months.

About KARA Consulting

Kara Danışmanlık olarak müşterilerimizin iş zekası, veri tabanı teknolojileri, büyük veri ve veri ambarı ihtiyaçlarına yeni nesil, hızlı, kolay ve ölçeklenebilir çözümler sunuyoruz.
Kurulduğumuz 2008 yılından bu yana Türkiye içinde ve dışında büyük ve çok uluslu Veri Ambarı, İş Zekası projelerinde rol aldık. Zaman içerisinde özellikle müşterilerimizde gördüğümüz ihtiyaçlar doğrultusunda sadece hizmet sunmanın yeterli olmadığını düşündük ve 2012 yılından bu yana İş Zekası alanında yeni bir çığır açan dünya lideri self-servis BI, Tableau ile stratejik iş ortaklığını başlattık. En kıdemli iş ortağı olarak Tableau Türkiye’de satış ve danışmanlık, destek hizmetlerini sürdürüyoruz; 2017 ve 2016 yıllarında en büyük; 2018 itibariyle Türkiye'deki tek TABLEAU SILVER iş ortağıyız.
Tableau hakkında Türkçe içeriğe sahip bir web sitesinde anlatılması gerektiğini düşündük. Bu ihtiyacı karşılamak için de www.yeninesiliszekasi.com 'u kurduk. Bulabildiğimiz kadarı ile Türkiye verilerini kullanarak ve Türkçe örnekler hazırladık, hazırlamaya da devam ediyoruz.
Müşteri odaklıyız; teknolojiyi müşterilerimizin ihtiyaçlarına çözüm bulmak için bir araç olarak kullanıyoruz. Türkiye genelinde yaklaşık +70 müşteri referansımız arasında Kamu, Perakende, Enerji, E-ticaret, Finans, Üretim, Telekomünikasyon, Hizmet, Ulaşım sektörlerinde alanında lider ulusal ve uluslararası firmalar var. Müşterilerimize uzun vadeli olarak birlikte çalışacağımız iş ortakları olarak yaklaşıyoruz ve hepsine aynı kalitede hizmet vermek ve müşteri memnuniyeti ile büyümek temel hedefimiz. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgiyi www.karadanismanlik.com.tr adresinde bulabilirsiniz.

About Tableau

Tableau helps people transform data into actionable insights. Explore with limitless visual analytics. Build dashboards and perform ad hoc analyses in just a few clicks. Share your work with anyone and make an impact on your business. From global enterprises to early-stage startups and small businesses, people everywhere use Tableau to see and understand their data.Featured In

Fortune
Fast Company
Wallstreet Journal
Wired