Tableau Server

Start your free trial

Full-version trial. No credit card required.

Tableau is business intelligence software that helps people see and understand their data.

Share insights in seconds

Author dashboards in Tableau Desktop, then share them securely with Tableau Server. Enable your business to find answers in minutes, not months.

Enable strong governance

Publish shared data models to the Data Server so your whole team can use them. Give the business a single source of truth—securely.

Empower everyone to use data

Your team can securely use all interactive dashboards. When people can see and understand their own data, they solve problems and discover opportunities.

Ask new questions from anywhere

When you publish a dashboard to Tableau Server, your team can access it securely from any browser or mobile device. Get answers fast in meetings, in the field and on the go.

Delight IT

Ease of use isn’t just for business users. Tableau Server is fast and easy to install and maintain. Tools like visual permissioning make life happier for administrators.

Fresh data

Connect to live data or refresh local data on a schedule. Get alerts when data connections fail. Set up subscriptions so you get your data when you want it.

Start your free trial

Full-version trial. No credit card required.

View Tech Specs

Tech specs


System Requirements

Virtual Environments
  • VMWare | Citrix | Hyper-V | Parallels
  • Tableau’s products operate in virtualized environments when they are configured with the proper underlying operating system and hardware.

Internationalization
  • Our products are Unicode-enabled and compatible with data stored in any language. The interface and documentation are in English, French, German, Spanish, Brazilian Portuguese, Japanese, Korean and Simplified Chinese.

With Tableau, you also get scalability. We don't necessarily need to invest in many different IT infrastructures globally, we can invest in just the one.

About KARA Consulting

Kara Danışmanlık olarak, +25 yıldır sunduğumuz ürün ve hizmetlerle Müşterilerimizin İş Zekası, Analitik Raporlama, Veri Ambarı, Veri Madenciliği ihtiyaçlarının hızlı, kolay ve ölçeklenebilir bir şekilde karşılanabilmesi için çalışıyoruz.
Kurulduğumuz 2008 yılından bu yana Türkiye içinde ve dışında büyük ve çok uluslu Veri Ambarı, İş Zekası projelerinde rol aldık. Zaman içerisinde özellikle müşterilerimizde gördüğümüz ihtiyaçlar doğrultusunda sadece hizmet sunmanın yeterli olmadığını düşündük ve 2012 yılından bu yana İş Zekası alanında yeni bir çığır açan dünya lideri self-servis BI, Tableau ile stratejik iş ortaklığını başlattık. En kıdemli iş ortağı olarak Tableau Türkiye’de satış ve danışmanlık, destek hizmetlerini sürdürüyoruz; 2017 ve 2016 yıllarında en hızlı büyüyen ve en yüksek ciroya ulaşan Tableau Türkiye iş ortağıyız.
Tableau hakkında Türkçe içeriğe sahip bir web sitesinde anlatılması gerektiğini düşündük. Bu ihtiyacı karşılamak için de www.yeninesiliszekasi.com 'u kurduk. Bulabildiğimiz kadarı ile Türkiye verilerini kullanarak ve Türkçe örnekler hazırladık, hazırlamaya da devam ediyoruz.
Müşteri odaklıyız; teknolojiyi müşterilerimizin ihtiyaçlarına çözüm bulmak için bir araç olarak kullanıyoruz. Türkiye genelinde yaklaşık +60 müşteri referansımız arasında Kamu, Perakende, Enerji, E-ticaret, Finans, Üretim, Telekomünikasyon, Hizmet, Ulaşım sektörlerinde alanında lider ulusal ve uluslararası firmalar var. Müşterilerimize uzun vadeli olarak birlikte çalışacağımız iş ortakları olarak yaklaşıyoruz ve hepsine aynı kalitede hizmet vermek ve müşteri memnuniyeti ile büyümek temel hedefimiz. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgiyi www.karadanismanlik.com.tr adresinde bulabilirsiniz.

About Tableau

Tableau helps people transform data into actionable insights. Explore with limitless visual analytics. Build dashboards and perform ad hoc analyses in just a few clicks. Share your work with anyone and make an impact on your business. From global enterprises to early-stage startups and small businesses, people everywhere use Tableau to see and understand their data.Featured In

Forbes
Fortune
Fast Company
Wallstreet Journal
Wired