Tableau Server

Try Tableau for Free See it in action

Full-version trial. No credit card required.

Deploy Tableau’s complete analytics platform at any scale with the flexibility of subscription pricing.

Embedded analytics

Empower your business by putting analytics where your employees, customers, partners, and suppliers need them. Embed interactive dashboards into your existing business portals, including applications like Salesforce, SharePoint, and Jive.

Scalability

Size your analytics for today's needs, then easily scale up or out as your usage expands. Transition to newer hardware easily or add more nodes for increased redundancy and capacity.

Reliability

Advanced high availability, robust failover, and fast disaster recovery is why the largest companies in the world choose Tableau for their enterprise analytics.

Innovation

Tableau's software moves as fast as you do. We invest more in R&D than anyone else in the industry—and we are guided by requests from the best user community.

Flexible deployment

Install Tableau Server on-premise, on either Windows or Linux, for ultimate control behind your firewall. Deploy on Public Cloud with AWS, Azure or Google Cloud Platform to leverage your existing cloud investment.

Security your way

Whether you use Active Directory, Kerberos, OAuth, or another standard—Tableau seamlessly integrates with your existing security protocols. Manage authentication at the user and group level.

Try Tableau for Free

Full-version trial. No credit card required.

View Tech Specs


Operating Systems
  • Windows 7 or later
  • OSX 10.10 or later

Virtual Environments
  • VMWare | Citrix | Hyper-V | Parallels
  • Tableau’s products operate in virtualized environments when they are configured with the proper underlying operating system and hardware.

Internationalization
  • Our products are Unicode-enabled and compatible with data stored in any language. The interface and documentation are in English, French, German, Spanish, Brazilian Portuguese, Japanese, Korean, and Simplified Chinese.

With Tableau, you also get scalability. We don't necessarily need to invest in many different IT infrastructures globally, we can invest in just the one.

About KARA Consulting

Kara Danışmanlık olarak müşterilerimizin iş zekası, veri tabanı teknolojileri, büyük veri ve veri ambarı ihtiyaçlarına yeni nesil, hızlı, kolay ve ölçeklenebilir çözümler sunuyoruz.
Kurulduğumuz 2008 yılından bu yana Türkiye içinde ve dışında büyük ve çok uluslu Veri Ambarı, İş Zekası projelerinde rol aldık. Zaman içerisinde özellikle müşterilerimizde gördüğümüz ihtiyaçlar doğrultusunda sadece hizmet sunmanın yeterli olmadığını düşündük ve 2012 yılından bu yana İş Zekası alanında yeni bir çığır açan dünya lideri self-servis BI, Tableau ile stratejik iş ortaklığını başlattık. En kıdemli iş ortağı olarak Tableau Türkiye’de satış ve danışmanlık, destek hizmetlerini sürdürüyoruz; 2017 ve 2016 yıllarında en büyük; 2018 itibariyle Türkiye'deki tek TABLEAU SILVER iş ortağıyız.
Tableau hakkında Türkçe içeriğe sahip bir web sitesinde anlatılması gerektiğini düşündük. Bu ihtiyacı karşılamak için de www.yeninesiliszekasi.com 'u kurduk. Bulabildiğimiz kadarı ile Türkiye verilerini kullanarak ve Türkçe örnekler hazırladık, hazırlamaya da devam ediyoruz.
Müşteri odaklıyız; teknolojiyi müşterilerimizin ihtiyaçlarına çözüm bulmak için bir araç olarak kullanıyoruz. Türkiye genelinde yaklaşık +70 müşteri referansımız arasında Kamu, Perakende, Enerji, E-ticaret, Finans, Üretim, Telekomünikasyon, Hizmet, Ulaşım sektörlerinde alanında lider ulusal ve uluslararası firmalar var. Müşterilerimize uzun vadeli olarak birlikte çalışacağımız iş ortakları olarak yaklaşıyoruz ve hepsine aynı kalitede hizmet vermek ve müşteri memnuniyeti ile büyümek temel hedefimiz. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgiyi www.karadanismanlik.com.tr adresinde bulabilirsiniz.

About Tableau

Tableau helps people transform data into actionable insights. Explore with limitless visual analytics. Build dashboards and perform ad hoc analyses in just a few clicks. Share your work with anyone and make an impact on your business. From global enterprises to early-stage startups and small businesses, people everywhere use Tableau to see and understand their data.Featured In

Fortune
Fast Company
Wallstreet Journal
Wired