Download Tableau Software

Start your free trial

Full-version trial. No credit card required.

Tableau is business intelligence software that helps people see and understand their data.

Fast Analytics

Connect and visualize your data in minutes. Tableau is 10 to 100x faster than existing solutions.

Ease of Use

Anyone can analyze data with Tableau's intuitive drag & drop products. No programming, just insight.

Big Data, Any Data

From spreadsheets to databases to Hadoop to cloud services, explore any data with Tableau.

Smart Dashboards

Combine multiple views of data to get richer insight. Best practices of data visualization are baked right in.

Update Automatically

Get the freshest data with a live connection to your data or get automatic updates on a schedule you define.

Share in Seconds

Publish a dashboard with a few clicks to share it live on the web and on mobile devices.

When we took the first dashboard done in Tableau to the first meeting with the executives, some were so surprised, that the reaction was mostly silence. One of the executives said, 'I always asked for that in the BI area and finally they managed to do it.'

About KARA Consulting

Kara Danışmanlık olarak müşterilerimizin iş zekası, veri tabanı teknolojileri, büyük veri ve veri ambarı ihtiyaçlarına yeni nesil, hızlı, kolay ve ölçeklenebilir çözümler sunuyoruz.
Kurulduğumuz 2008 yılından bu yana Türkiye içinde ve dışında büyük ve çok uluslu Veri Ambarı, İş Zekası projelerinde rol aldık. Zaman içerisinde özellikle müşterilerimizde gördüğümüz ihtiyaçlar doğrultusunda sadece hizmet sunmanın yeterli olmadığını düşündük ve 2012 yılından bu yana İş Zekası alanında yeni bir çığır açan dünya lideri self-servis BI, Tableau ile stratejik iş ortaklığını başlattık. En kıdemli iş ortağı olarak Tableau Türkiye’de satış ve danışmanlık, destek hizmetlerini sürdürüyoruz; 2017 ve 2016 yıllarında en büyük; 2018 itibariyle Türkiye'deki tek TABLEAU SILVER iş ortağıyız.
Tableau hakkında Türkçe içeriğe sahip bir web sitesinde anlatılması gerektiğini düşündük. Bu ihtiyacı karşılamak için de www.yeninesiliszekasi.com 'u kurduk. Bulabildiğimiz kadarı ile Türkiye verilerini kullanarak ve Türkçe örnekler hazırladık, hazırlamaya da devam ediyoruz.
Müşteri odaklıyız; teknolojiyi müşterilerimizin ihtiyaçlarına çözüm bulmak için bir araç olarak kullanıyoruz. Türkiye genelinde yaklaşık +70 müşteri referansımız arasında Kamu, Perakende, Enerji, E-ticaret, Finans, Üretim, Telekomünikasyon, Hizmet, Ulaşım sektörlerinde alanında lider ulusal ve uluslararası firmalar var. Müşterilerimize uzun vadeli olarak birlikte çalışacağımız iş ortakları olarak yaklaşıyoruz ve hepsine aynı kalitede hizmet vermek ve müşteri memnuniyeti ile büyümek temel hedefimiz. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgiyi www.karadanismanlik.com.tr adresinde bulabilirsiniz.

About Tableau

Tableau helps people transform data into actionable insights. Explore with limitless visual analytics. Build dashboards and perform ad hoc analyses in just a few clicks. Share your work with anyone and make an impact on your business. From global enterprises to early-stage startups and small businesses, people everywhere use Tableau to see and understand their data.Featured In

Fortune
Fast Company
Wallstreet Journal
Wired